Programme



Opening Ceremony and Keynote Speech Program

  

Date : December 3, 2014

  

Venue : Theater of EEPIS / PENS

  

Time

Description

Honorable Person(s)

Person in Charge / Moderator

Venue

  

08:00 - 08:30

Registration

-

Committee

Theater

  

08:30 - 08:45

Opening Speech from the Committee

Dr. M. Udin Harun Al Rasyid (General Chairman of IES 2014)

Committee

Theater

  

08:45 - 09:00

Welcoming Speech from the Director of EEPIS

Dr. Zainal Arief

Committee

Theater

  

09:00 - 10:00

Keynote Speech I "Recent Trenads on Engineering Technology in Indonesia"

Prof. Muhammad Nuh (Former Indonesia Minister of Education, Indonesia)

Dr. Son Kuswadi

Theater

  

10:00 - 11:00

Keynote Speech II "Challenges to Wireless Communications Beyond 4G"

Dr. Eng. Khoirul Anwar (Japan Advanced Institute of Science and Technology - JAIST, Japan)

I Gede Puja Astawa, Ph.D

Theater

  

11:00 - 11:10

Photo Session

-

Committee

Theater

  

11:10 - 11:20

Coffee Break

-

Committee

Theater

  

11:20 - 12:00

Poster Presentation and Exhibition Session

-

Committee

Hall D4

  

10:00 - 15:00

Poster Show Session

-

Committee

Hall D4

  

12:00 - 13:00

Break & Lunch

-

Committee

Hall D4

  

13.00 - 15.15

Conference Parallel Session

-

Committee / Moderator

Hall D4: D103, D106, E106, D203, D206, E206

  

15.15 - 15.30

Coffee Break

-

Committee

Theater

  

15.30 - 16.00

Giving Certificates & Best Paper Awards

Dr. Zainal Arief

Committee

Theater

  
       
       
       
       
       
       
       
       
       

Room

: D-103

 

Lab

: Lab. Pengemudian Elektrik

 

Moderator

: Ali Husein Alasiry, ST, M.Eng

 

Date

: Wednesday, December 3, 2014

 
     

Time

Author(s)

[Code] Title

Page

 

Session A1: Mechatronics, Robotics & Automation, Technologies and Applications

    

13.00 - 13.15

Endah Suryawati Ningrum, A Rifqi Thomi Irfan, Ardik Wijayanto

[P60] Reconfigurable-Table-Robot (RoTaBot) Control using Back-Propagation Neural Network

  

13.15 - 13.30

Keni Rachmanandi, Eko Henfri Binugroho, Zaqiatud Darojah, Novria Hanafi

[P68] Remotely Operated All-Terrain Robot with Tri-Lobe Wheel Mechanism: Design and Implementation of Remote Controlling and Monitoring System Using IMU/GPS Integration

  

13.30 - 13.45

Datra Antata, Chindra Satriadi Rois, Wahjoe Tjatur Sesulihatien, Taufiqurrahman, Achmad Basuki

[P09] ROV (Remotely Operated Underwater Vehicle) for Preliminary Monitoring in Hazardous Substance of the Water and Biota

  

13.45 - 14.00

Ardiansyah Alfarouq, Dadet Pramadihanto, Achmad Subhan Khalilullah

[P18] Simultaneous Localization And Mapping (SLAM) for Humanoid Robot Soccer

  

14.00 - 14.15

Dwi Kurnia Basuki, Iwan Kurnianto Wibowo, Robbi Auzikni Anaskur, Bayu Arengga Putra, Muhammad Yusron

[P50] Omnidirectional Control System Design for PENSHIP

  

14.15 - 14.30

Eko Henfri Binufroho, Achmad Subhan KH, Dadet Pramadihanto, Rahardhita Widyatra S

[P44] ADROIT V1: Design of Low-cost Modular Educational Robot Platform

  

14.30 - 14.45

Eko Henfri Binufroho, Endah Suryawati Ningrum, Adnan Rachmad Anom Besari

[P58] Design of Communication Protocol based on 9 Bit UART on ADROIT Education Robot

  

14.45 - 15.00

Ali Husein Alasiry, Paulus Susetyo Wardana, Amirul Huda Al Khusna

[P53] Realization of Inverse Kinematic-Based Control System with Force Sensitive Resistor Feedback for Bionic Hand Movement

  

15.00 - 15.15

Rodik Wahyu Indrawan, Indra Adji Sulistijono, Achmad Basuki

[P56]Designing Omni-Directional Distance Sensor Using Kalman Filter for Range Computation

  

15.15 - 15.30

COFFEE BREAK

Theater

 

15.30 - 16.00

Giving Certificates & Best Paper Awards

Theater

 
     
     

Room

: D-106

 

Lab

: Lab. AI & Robotika

 

Moderator

: DR. Alrijadjis

 

Date

: Wednesday, December 3, 2014

 
     

Time

Author(s)

[Code] Title

Page

 

Session B1: Mechatronics, Robotics & Automation, Technologies and Applications

    

13.00 - 13.15

Didik Setyo Puromo, Isnawati, Nu Rhahida Arini

[P67] Input Trajectory of a Nonholonomic Mobile Robot

  

Session B2: Computer Science and Engineering, Information Systems Technologies and Applications

    

13.15 - 13.30

Moch.Rahadiansyah.S ,Arna Fariza,S.Kom,M.Kom , Jauari Akhmad Nur Hasyim,S.ST.

[P15] Determination of Air Quality Using Fuzzy Logic in Surabaya Based on GIS

  

13.30 - 13.45

Wiratmoko Yuwono, Idris Winarno, Tri Harsono

[P72] Middleware design of the resilient platform for disaster management and its performance

  

13.45 - 14.00

Adhe Widianjaya, Dadet Pramadihanto, Sritrusta Sukaridhoto

[P19] Application Programming Interface Design of Microkernel Based Robotics Operating System

  

14.00 - 14.15

Tita Karlita, Jauari Akhmad Nur Hasyim, Wahyu Angga Lastara

[P24] Designing and Building of Camera Advertising Using Augmented Reality

  

14.15 - 14.30

Alrijadjis, Shenglin Mu, Shota Nakashima, Kanya Tanaka

[P33] Modified Particle Swarm Optimization using Nonlinear Decreasing Inertia Weight to Control the Usage Period of Exploration-Exploitation Abilities

  

14.30 - 14.45

Suko Tyas Pernanda, Idris Winarno, Dwi Susanto, Wiratmoko Yuwono

[P38] Design and Development of  E-Learning Mobile Based Interface (Case Study: Dosen Jaga PENS)

  

14.45 - 15.00

Subono, M. Udin Harun Al Rasyid, I Gede Puja Astawa

[P48] Study Implementation Of Current and Voltage sensor in e-Health Shield with Arduino Uno for Energy Analysis Model

  

15.00 - 15.15

Tita Karlita, Kholid Fathoni, Adita Saraswati

[P52] Interactive Learning Application: Mobile Based Chemistry Laboratory Test Simulation Module For High School

  

15.15 - 15.30

COFFEE BREAK

Theater

 

15.30 - 16.00

Giving Certificates & Best Paper Awards

Theater

 
     
     

Room

: E-106

 

Lab

: Lab. Telephony

 

Moderator

: Budi Aswoyo, ST, MT

 

Date

: Wednesday, December 3, 2014

 
     

Time

Author(s)

[Code] Title

Page

 

Session C1: Communication and Network Systems, Technologies and Applications

    

13.00 - 13.15

Djoko Suprajitno Rahardjo, Achmad Affandi, Sri Rahayu, Nicodemus Hutabarat, Ahmad Sirojuddin

[P04] Imposition analysis of e-Commerce Transactional services u-k-m.net Platform Server

  

13.15 - 13.30

Dhany Riyanto, Istas Pratomo, Achmad Affandi

[P06] Bandwidth Optimization Monitoring System Simple Network Management Protocol (SNMP) with Integration Network Mapping and Urgent Notification

  

13.30 - 13.45

Ika Rohmatul Aini, Budi Aswoyo

[P11] Design and Manufacturing Microstrip Antenna Using Shorting Circuit Method at Center Frequency of 435.9 MHz

  

13.45 - 14.00

C. Bambang Dwi Kuncoro

[P16] Survey of Wireless Sensor Node Platform: State of the Art and Current Trend

  

14.00 - 14.15

Tohari Ahmad, Hudan Studiawan, Tirta Taruna Ramadhan

[P26] Developing a Raspberry Pi-based Monitoring System for Detecting and Securing an Object

  

14.15 - 14.30

M. Udin Harun Al Rasyid, Taufiqurrahman, Ali Husein Alasiry, Septian Dwi Utomo, Dimas Jabbar

[P32] Performance Analysis of the Topologies for Wireless Body Area Network (WBAN)

  

14.30 - 14.45

Hendy Briantoro, I Gede Puja Astawa, Amang Sudarsono

[P34] Implementation of Digital Modulation with Single Carrier and Multi Carrier OFDM Schemes Using USRP

  

14.45 - 15.00

Budi Aswoyo, Zaenal Muludi

[P36] Comparative Study of Radiation Efficiency for Conical Horn Antenna with Difference Materials

  

15.00 - 15.15

Ahmad Zainudin, I Gede Puja Astawa, Amang Sudarsono, Yoedy Moegiharto

[P46] A Comparison of CP-OFDM Schemes Performance Using SDR-Based Experimental Testbed

  

15.15 - 15.30

COFFEE BREAK

Theater

 

15.30 - 16.00

Giving Certificates & Best Paper Awards

Theater

 
     
     

Room

: D-203

 

Lab

: Lab. Pengukuran Listrik

 

Moderator

: Nanang Syahroni, ST, MT

 

Date

: Wednesday, December 3, 2014

 
     

Time

Author(s)

[Code] Title

Page

 

Session D1: High-Voltage Systems, Power Systems & Power Quality, Power Electronic, Electric Drives, Technology

    

13.00 - 13.15

Rizana Fauzi, Dedid Cahya Happyanto, Indra Adji Sulistijono

[P40] Fast Respon Three Phase Induction Motor Using Indirect Field Oriented Control (IFOC) Based On Fuzzy-PI

  

13.15 - 13.30

Felix Yustian Setiono

[P07] Control of a Single Phase Boost Inverter with the Combination of Proportional Integrator and Hysteresis Controller

  

Session D2: Communication and Network Systems, Technologies and Applications

    

13.30 - 13.45

Nanang Syahroni

[P55] Absorption and Reflection Characteristic of Locally Made RAM with Empirical Results

  

13.45 - 14.00

Ahmad Syauqi Ahsan, Ahmad Rusdiansyah

[P03] An Automatic Scheduling System for Urban Farming Management

  

Session D3: Energy Engineering & Systems

    

14.00 - 14.15

Taufiqurrahman, Achmad Basuki

[P59] Design The Water Level Measurement Testbed On Sluicegate At Jagir Surabaya

  

14.15 - 14.30

Dedy Kurnia Setiawan

[P37] Optimization of Photovoltaic (PV) - Battery Hybrid Power System Using Fuzzy Logic Controller on Fluctuating Load

  

14.30 - 14.45

Moh. Nasyir T., Hendro Nurhadi, Bambang Pramujati, Endra Pitowarno

[P54] Design and Realization of An Automatic Turret Gun (Study Comparison of A Various Control Scheme for An Automatic Turret Gun)

  

14.45 - 15.00

    

15.00 - 15.15

    

15.15 - 15.30

COFFEE BREAK

Theater

 

15.30 - 16.00

Giving Certificates & Best Paper Awards

Theater

 
     
     

Room

: D-206

 

Lab

: Lab. Elektronika Industri

 

Moderator

: Tri Budi Santoso, ST, MT

 

Date

: Wednesday, December 3, 2014

 
     

Time

Author(s)

[Code] Title

Page

 

Session E1: Image, Acoustic, Speech and Signal Processing Technologies and Applications

    

13.00 - 13.15

Dion Firmanda, Dadet Pramadihanto

[P05] Computer Vision based Analysis for Cursor Control using Object Tracking and Color Detection

  

13.15 - 13.30

Nikmatuz Zahroh Alnita, Dadet Pramadihanto, Dwi Kurnia Basuki

[P20] Control Weapon using Head and Iris Gaze

  

13.30 - 13.45

Fica Aida Nadhifatul Aini, Dadet Pramadihanto, Dwi Kurnia Basuki

[P21] Realtime Omnidirectinal with Panoramic Vision

  

13.45 - 14.00

Shiori Sasaki, Yasushi Kiyoki, Ali Ridho Barakbah, Pracharat Sa-Ngadsup, Chawan Koopipat

[P61] Environmental Change Detection and Visualization by Differential Computing for Satellite Images with 5D World Map System

  

14.00 - 14.15

Zaqiatud Darojah, Endah Suryawati Ningrum, Fatimatuz Zahro

[P64] Speech Recognition Classification Based On Neural Network With Mel-Frequency Cepstrum Coefficients As Feature Extraction

  

14.15 - 14.30

Muhammad Fatah, Tri Harsono, Sigit Wasista

[P47] The Drowsiness Detection System for a Driver Based on the Duration of Eye Blinks

  

14.30 - 14.45

Intan Erlina Dwi Latifa, Tri Harsono, Sigit Wasista

[P70] Hand gestures recognition to control electronic device based on MiniPC (PandaBoard ES)

  

14.45 - 15.00

Tri Budi Santoso

[P39] Characterization of Underwater Acoustic Channel Propagation by using Simulation Approach

  

15.00 - 15.15

Miftahul Huda, Rahardhita Widyatra S, Risky Ageng Kharisma

[P17] Real Time Implementation Voice Based Gender Classification Using TMS 320C6713 DSK Board

  

15.15 - 15.30

COFFEE BREAK

Theater

 

15.30 - 16.00

Giving Certificates & Best Paper Awards

Theater

 
     
     

Room

: E-206

 

Lab

: Lab DSP

 

Moderator

: Sritrusta Sukaridhoto, Ph.D

 

Date

: Wednesday, December 3, 2014

 
     

Time

Author(s)

[Code] Title

Page

 

Session F1: Image, Acoustic, Speech and Signal Processing Technologies and Applications

    

13.00 - 13.15

Vivien Arief Wardhany, LA Rayhan Haddy, Luthfia Witanti, Sritrusta Sukaridhoto, Amang Sudarsono, Artiarini Kusuma Nurindiyani, Fardani Annisa Damastuti

[P31] Development Of Hand Detection And Voice Command Controller For Multimedia Player

  

Session F2: Creative Media Design and Game Technology

    

13.15 - 13.30

Achmad Basuki, Dwi Susanto, Eka Wahyu Widianingsih

[P62] Web Based Poetry Generator Using Stochastic Relationship

  

13.30 - 13.45

Kholid Fathoni, Ira Prasetyaningrum, Ricky Pringga Duta, Arif Basofi

[P69] Designing and Building of 3D Business Simulation Game of Javanese Traditional Snack Manufacture and Sales Based on Finite State Machine (FSM)

  

13.45 - 14.00

Sritrusta Sukaridhoto, Mohammad Hasbi Assidiqi, Novenda Nur Alfath Salim

[P27] Simple Interactive Projector Based on Hand Gesture Movement

  

14.00 - 14.15

Rr. Fauziah Ramadhani, Fajar Hidayatullah, Moh. Hasbi Assidiqi, Moh. Zikky

[P28] Development of Mirror Display and Screen Monitoring for Digital Classroom using Red5

  

Session F3: Biomedical Engineering

    

14.15 - 14.30

Achmad Alfian Hidayat, Zainal Arief, Dedid Cahya happyanto

[P12] Sensory Gloves with Mobile Application for Monitoring Finger Muscles Therapy of Post-Stroke People

  

14.30 - 14.45

Kemalasari, Ratna Adil, Retno Sukmaningrum

[P29] Non-Invasive Blood Glucose Detection Based on Differential Temperature Between Tragus and Antihelix Regions Using Pt100 Sensor

  

14.45 - 15.00

Riyanto Sigit

[P42] Segmentation and Calculation Area of Cardiac Cavity Images Using Triangle Equation and Partial Monte Carlo

  

15.00 - 15.15

Paulus Susetyo W., Ali Husein A., Roby Awal A

[P25] Instrumentation and Detection of EMG Signals in Forearm During Hand Movement

  

15.15 - 15.30

COFFEE BREAK

Theater

 

15.30 - 16.00

Giving Certificates & Best Paper Awards

Theater

 
     
     

International Collaboration Partner

  

Date : December 4, 2014

  

Venue : Meeting Room Hall D4 2nd Floor of EEPIS / PENS

  

Time

Description

Honorable Person(s)

Person in Charge / Moderator

  

09:00 - 09:10

Opening Speech from the Committee

Dr. Ali Ridho Barakbah (General Chairman of Journal EMITTER EEPIS)

Committee

  

09:10 - 09:20

Welcoming Speech from the Head of Research Centre EEPIS

Eko Henfri Binugroho, S.ST, M.Eng

Committee

  

09:20 - 09:30

Speech from Collaboration Partner I

Prof. Yasushi Kiyoki (Keio University Japan)

Committee

  

09:30 - 09:40

Speech from Collaboration Partner II

Dr. Shiori Sasaki (Keio University Japan)

Committee

  

09:40 - 09:50

Speech from Collaboration Partner III

Dr. Yong Bong Seo (PICEE, Pusan National University)

Committee

  

09:50 - 10:00

Speech from Collaboration Partner IV

Dr. Eom Ji In (PICEE, Pusan National University)

Committee

  

10:00 - 10:10

Speech from Collaboration Partner V

Dr. Toyohiko Yogo (Toyohashi University of Technology)

Committee

  

10:10 - 10:20

Speech from Collaboration Partner VI

Dr. Eng. Khoirul Anwar (Japan Advanced Institute of Science and Technology - JAIST, Japan)

Committee

  

10:20 - 10:30

Speech from Collaboration Partner VII

Drs. Achmad Basuki, S.Kom, M.Kom, Ph.D. (Creative Industry Research Center)

Committee

  

10:30 - 10:40

Coffee Break

-

Committee

  

10:40 - 10:50

Speech from Collaboration Partner VIII

Dr. Ir. Endra Pitowarno, M.Eng. (Defense Technology Research Center)

Committee

  

10:50 - 11:00

Speech from Collaboration Partner IX

Ir. Dadet Pramadihanto, M.Eng, Ph.D. (Educational and Agricultural Robotics Research Center)

Committee

  

11:00 - 11:10

Speech from Collaboration Partner X

Novie Ayub Windarko, ST, MT, Ph.D. (Energy and Transportation Research Center)

Committee

  

11:10 - 11:20

Speech from Collaboration Partner XI

Tri Harsono, S.Si, M.Kom, Ph.D (Hazard and Disaster Research Center)

Committee

  

11:20 - 11:30

Speech from Collaboration Partner XII

Dr. Rusminto Tjatur Widodo, ST (Smart Devices and Sensor Research Center)

Committee

  

11:30 - 11:40

Speech from Collaboration Partner XIII

Amang Sudarsono, ST, Ph.D. (Ubiquitous Services Research Center)

Committee

  

11:40 - 12:30

Discussion

-

Dr. Ali Ridho Barakbah

  

12:30 - 13:00

Lunch

-

Committee

  

13:00 - 13:30

Closing Ceremony

-

Committee

  
      
      
ATTENTION ! The time table is tentative and subject to change. Please keep yourself uptodate by visiting this page periodically.